Savitarna
Šilumos siurblys
Šilumos siurblys

„Ignitis“ pataria: į ką atkreipti dėmesį renkantis šilumos siurblį

Artėjant rudeniui rekomenduojama pradėti galvoti apie žiemos sezoną ir su juo ateisiantį šildymo poreikį. Esant įtemptai geopolitinei situacijai ir augant energetinių išteklių kainoms, „Ignitis“ ragina galvoti apie efektyvius šildymo sprendimus, kurie gali realiai sumažinti mėnesio išlaidas už dujas ir elektrą.

„Inovatyvūs šildymo sprendimai užtikrina ilgaamžį ir patikimą rezultatą, efektyvesnį elektros ir dujų suvartojimą, energijos išteklių taupymą, aplinkos tausojimą ir mažesnes išlaidas. Vienas iš tokių sprendimų yra šilumos siurbliai. Jie naudodami bazinius termodinamikos dėsnius, didelę dalį reikiamos energijos šildymui, vėsinimui ar karšto vandens ruošimui pasisavina iš aplinkos“, – teigia „Ignitis“ produktų vadovas Justas Kersnauskas.

Anot jo, svarbu atkreipti dėmesį į šilumos siurblio veikimo efektyvumą. Teisingas įrenginio galios parinkimas, kompetentingas montavimas, suderinimas bei kasmetinė priežiūra yra labai svarbūs efektyvumo užtikrinimui. Todėl tam reikėtų skirti didelį dėmesį.

Viena didžiausių klaidų – netinkamos galios įrenginio pasirinkimas

„Ignitis“ atstovas ragina visus galvojančius apie šilumos siurblio įrengimą pirmiausia išsiaiškinti, kiek kilovatvalandžių šiluminės energijos reikia, kad objekte būtų palaikoma reikiama vidaus temperatūra. 

„Kai parenkamas per silpnas įrenginys, tuomet jis nuolatos dirba maksimaliu pajėgumu, dažniau įjungia papildomą kaitinamąjį elementą, suvartoja daug elektros ir greičiau priartėja prie savo gyvenimo ciklo pabaigos. Kai parenkamas per didelės galios įrenginys, jis nuolatos įsijunginėja arba išsijunginėja, tokiu būdu suvartodamas daugiau elektros energijos ir nesuteikdamas šiluminio stabilumo“, – aiškina J. Kersnauskas.

Taip pat svarbu apgalvoti ir atsakymus į klausimus apie objekto technines sąlygas, t.y., kokia šildymo sistema, kokio galingumo elektros įvadas, kokios montavimo sąlygos – atstumas tarp vidaus ir lauko įrenginių.

„Nemažai klaidų įrengiant šilumos siurblius įvyksta dėl nekompetentingo montavimo, šilumos siurblio suderinimo ir paleidimo. Montavimo atveju dažniausiai pasitaikanti klaida yra freono kontūro nesandarumas, nes dėl to gali lašėti freonas ir taip apsunkinti šilumos siurblio darbinius pajėgumus. Nekokybiškas vakuumavimas gali padaryti didelę žalą įrenginiui, nes vamzdeliuose užsilikusi drėgmė kristalizuojasi. Kai derinimo atveju parenkami netinkami nustatymai, šilumos siurblys veikia pagal neteisingai užduotus reikalavimus ir suvartoja daugiau elektros energijos, ar, blogiausiu atveju, visai nustoja veikti“, – teigia J. Kersnauskas.

Efektyvumas padeda sutaupyti

Pasak J. Kersnausko, efektyvumas yra būtinas visose srityse, ne tik vartojant energiją. „Efektyvi veikla yra tokia, kai kylant kainoms, esant infliacijai, kainų augimas jaučiasi santykinai mažiau nei tam, kuris veiklą vykdo neefektyviai. Šildymo įrenginio efektyvumas paprastai reiškia santykį tarp suvartotos energijos ir pagamintos šiluminės energijos kiekių. Pavyzdžiui, jei suvartojame 1 kWh elektros, bet pagaminame 2 kWh šiluminės energijos, tuomet šildymo įrenginio efektyvumas yra 200 proc. Tai reiškia, kad elektros kainai pakilus 10 centų, mums šildymas santykinai kainuotų 5, o ne 10 centų daugiau. O jei šildymo įrenginio efektyvumas 100 proc., tuomet ir santykinis kainos pakilimas būtų 10 centų. Efektyvi veikla taupo pinigus”, – teigia J. Kersnauskas.

Anot jo, svarbu skirti pakankamai dėmesio energetiniam efektyvumui, kad galėtume gyventi švaresnėje, sveikesnėje aplinkoje ir sutaupyti lėšų.