Savitarna

Birželį palankios gamtinių dujų kainos leido pildyti Europos saugyklas

2019 m. liepos 18 d.
Birželį palankios gamtinių dujų kainos leido pildyti Europos saugyklas

Dėl aukšto žiemos ir vasaros gamtinių dujų kainų skirtumo, pirkėjams palankios perteklinės suskystintų gamtinių dujų (SGD) pasiūlos bei kitų veiksnių šių metų vasara ypač palanki importuoti SGD. Todėl Europoje nepaliaujamai pildomos požeminės gamtinių dujų saugyklos – paskutinę birželio savaitę Europos saugyklos buvo užpildytos apie 70 proc.

Palankios vasaros kainos

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2019 m. birželio mėnesiui susiformavo ties 13,38 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) arba 1,58 Eur/MWh mažiau nei ateities sandorių kainos gegužės mėnesiui, o palyginti su tuo pačiu metu pernai Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 38 proc.

Šių metų birželio mėnesį besiformuojančio ateities sandorių kainos liepai nuosekliai mažėjo ir paskutinę birželio prekybos dieną vidutinė svertinė dienos kaina siekė 9,38 EUR/MWh, liepos mėn., Nyderlandų TTF kainų indeksą formuojant ties 10,90 EUR/MWh.

Dėl istoriškai didelio žiemos ir vasaros kainų skirtumo, šių metų vasara yra ypač palanki importuoti SGD. Birželio mėnesį Europos SGD importo terminalai aktyviai vykdė krovas. Lietuvos gamtinių dujų tiekėjai taip pat aktyviai išnaudoja Klaipėdos SGD terminalą ir palankų laikotarpį – per birželio mėn. buvo priimti 2 dideli bei 3 maži dujovežiai, kai tuo pačiu metu pernai Klaipėdos uoste buvo aptarnautas vienas dujovežis. Birželį pasiektas Klaipėdos terminalo naudojimo pikas, nors planuojama, kad aktyvi bus visa vasara.

Padidėjo Azijos ir Europos kainų žirklės

Dalis į Europą importuojamų dujų nukreipiama į požemines saugyklas, kurios paskutinę birželio savaitę buvo užpildytos apie 70 proc. – jos penktadaliu pilnesnės nei buvo praėjusių metų birželį.

Rekordinės dujų atsargos saugyklose yra vienas pagrindinių veiksnių, sumažinusių pirkėjų apetitą, kurį matėme praeitais metais ir, panašu, kad kainos per vasarą negaus galimybės atsitiesti. Pavyzdžiui, pernai iki 30 proc. Europos dujų paklausos vasaros metu sudarė būtent papildomas dujų poreikis apytuštėse dujų saugyklose.

Krentant gamtinių dujų indeksams Europoje, birželio pabaigoje Rytų Azijos EAX ir TTF indeksų skirtumas buvo didžiausias per penkerius pastaruosius mėnesius ir siekė apie 4,71 Eur/MWh. Dujų kainą Rytų Azijos rinkoje kilstelėjo eilė stambių momentinių sandorių, signalizuojančių netikėtai ūgtelėjusią momentinę paklausą gana vangioje rinkoje. Nors netikėtai vėsūs orai rytinėje Azijoje sumažino energijos poreikį patalpų vėsinimui ir atitinkamai lėmė menkesnę dujų paklausą, Europos indeksų kritimo nesustabdė ir neįprastai karštos birželio mėn. dienos, spaudimą kainoms palaikė tiek SGD importas, tiek ir smunkančios anglies kainos, konkuruojančios su gamtinėmis dujomis elektros gamyboje.

Dabartiniai ateities sandorių indeksai rodo, kad JAV eksportas į Europą likusiais 2019 metų mėnesiais gali būti pelningesnis nei metų pradžioje. Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainos ketvirtajam šių metų ketvirčiui formuojasi tokiame lygyje, kuris galėtų padengti ilgalaikių JAV SGD kontraktų kaštus. Tikėtina, kad JAV pardavėjai, norintys pasidengti kaštus, svarstys parduoti dalį dujų Europai pristatymui metų pabaigoje, nors dauguma laukia sezoninių kainų pokyčių artėjant šaltajam metų laikotarpiui. Tuo metu žiemos SGD kainoms įtakos turės tiek Šiaurės bei Pietų Amerikos dujų poreikis, tiek ir Azijos pirkėjų apetitas, kuris pastaruoju metu buvo santūrus.

Birželį palankios gamtinių dujų kainos leido pildyti Europos saugyklas