Sušvelnintas karantinas gamtinių dujų rinkų gegužę neišjudino

2020 m. birželio 04 d.
laivas

Gegužės mėnesį daugeliui Europos šalių pradėjus švelninti karantiną, į įprastinį ritmą grįžo ne tik dauguma verslų ir įstaigų, bet ir suaktyvėjo žmonių judėjimas bei transporto srautai. Tačiau ekspertai lengvo ūkio atsigavimo artimiausioje ateityje nenumato, o tokia prognozė ir toliau žemyn smukdo gamtinių dujų kainas pasaulio rinkose.

Gamtinės dujų kainos toliau čiuožė žemyn

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2020 m. birželio mėnesiui susiformavo ties 5,02 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) ir buvo 1,64 Eur/MWh mažesnis nei susiformavusi kaina gegužės mėnesiui. Palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, birželio mėnesio Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 63 proc.

Gamtinių dujų kainų mažėjimą Europos rinkose, kaip ir balandį, gegužę lėmė tos pačios priežastys – vis dar gana didelės šios žaliavos atsargos saugyklose ir sumažėjęs vartojimas.

Birželio pradžioje Europos gamtinių dujų saugyklų užpildymas siekė beveik 73 proc. Tai 13 proc. daugiau nei analogišku laikotarpiu 2019 m. Skaičiuojama, kad gegužės mėnesį Didžiojoje Britanijoje į skirstymo tinklus patiekta apie 15 proc. mažiau gamtinių dujų nei prieš metus, o šios žaliavos paklausa Ispanijoje po pandemijos paskelbimo šalyje jau krito apie 20 proc. ir šiuo metu dar tik atsistatinėja.

Tiek gamtinių dujų, tiek kitų energijos šaltinių paklausai didėti paskutinį pavasario mėnesį neleido ir vangus ekonomikos grįžimas į įprastas vėžes. Nemaža dalimi tai lemia itin lėtas tokių sektorių kaip turizmas ir transportas atsigavimas.

Dėmesys krypsta į Aziją

Paskutinę gegužės dieną Azijos SGD indeksas EAX pristatymui liepos mėnesį buvo 2,25 EUR/MWh brangesnis už Nyderlandų TTF indeksą. Lyginant su prieš mėnesį buvusia situacija, tai rodo rinkos grįžimą į įprastą ritmą, kuomet EAX indeksas visada būna didesnis už TTF.

Tokia situacija turėjo įtakos pasaulinių SGD krovinių srautų pasiskirstymui – nuo Europos jie krypo Azijos šalių, pirmiausiai Indijos, Kinijos ir Japonijos, link. Vis dėlto, bendroji Azijos regiono SGD paklausa ir toliau vertinama kaip silpna.

Gegužės pabaigoje Europos šalių rinkos, daugeliu atveju, buvo ekonomiškai nepatrauklios amerikietiškų SGD krovinių pristatymui šią vasarą. To priežastis paprasta – amerikietiškasis „Henry Hub“ gamtinių dujų indeksas paskutinę gegužės savaitę buvo 1,87 Eur/MWh brangesnis nei Nyderlandų TTF indeksas, tačiau 0,38 Eur/MWh pigesnis nei SGD indeksas Azijoje.