Savitarna
Saulės elektrinė
Saulės elektrinė

Tarsite „Taip“ saulės elektrinei? Prieš tai – dar vienas svarbus žingsnis

Šiandien argumentų saulės elektrinės naudai – daugiau nei pakankamai. Nesudėtinga įrengti, nesunku prižiūrėti, dažnu atveju finansiškai atsiperka maždaug per 7–8 metus (o pasinaudojus lengvai prieinama valstybės parama, ekonominis lūžio taškas gali būti pasiektas net po 4–5 metų.)

Saulės elektrinių technologija pastaruoju laiku tapo ne tik veiksmingesnė, bet ir patikimesnė, kasmet mažėja ir bendrieji saulės elektrinės įrengimo kaštai. Elektros energijos kainos, priešingai, jau kuris laikas auga, ir panašu, kad šios tendencijos gali išsilaikyti ilgam.

Ir visgi nepasiduokite paprastumo iliuzijai. Sprendimas įdarbinti saulę – neabejotinai protingas, tačiau iki realiai veikiančios elektrinės dar laukia įgyvendinimo etapas. Būtent nuo jo priklausys, ar visomis aukščiau išvardintomis naudomis iš savo saulės elektrinės galėsite naudotis 25 ir daugiau metų. Iš esmės saulės elektrinės projekto sėkmė yra tų, kas ją projektuos, išrinks įrangą ir ją sumontuos, rankose. Deja, kaip pastebi rinkos ekspertai, kol kas būsimieji elektrinių savininkai dažniau renkasi ne patikimus sprendimus ir ilgalaikę grąžą, o mažiausią kainą.

Pasikliauti profesionalais

Esmė slypi detalėse, ir tai tikra tiesa kalbant apie kompleksiškus ir ilgaamžius projektus. Dar prieš nusprendžiant, kokia bus saulės elektrinės galia, ypač svarbu tinkamai įvertinti pastato stogo konstrukcijų atsparumą ir paskaičiuoti, ar jos atlaikys papildomas dešimtis tonų. Ši rizika ir jos reikšmė pakankamai akivaizdi, tačiau vėlesniuose etapuose atsiranda daug kitų aspektų. Šios, iš pažiūros, smulkmenos ateityje gali sulėtinti saulės elektrinės atsipirkimą, paveikti jos efektyvumą ir net lemti papildomas neplanuotas investicijas praėjus vos keleriems metams nuo įrengimo. Bėda ta, kad atkreipti dėmesį į tai, kas tikrai svarbu, ir pastebėti svarbias detales, kurios dažnai prasprūsta pro akis, gali tik patyręs specialistas.

Elektrinės montavimo konstrukcijos – ar jos savadarbės, ar profesionalios ir kokybiškai surinktos? Koks jų kontaktas su stogo danga? Ar konstrukcijos ir balastas nepadarys žalos dangai? Ar teisingai apskaičiuotas reikalingas balasto kiekis? Ar kabelinės linijos ir kitos instaliacinės medžiagos parinktos tokios, kad būtų užtikrinti mažiausi gamybos nuostoliai? Ar pakankamai skirta dėmesio gaisrinei saugai ir užtikrinta, kad kabelinių kontaktų temperatūra nekels papildomų rizikų?  Galiausiai, kokiais kokybiniais rodikliais vadovautasi parenkant saulės modulius?

Saulės sprendimų rinkos lyderės „Ignitis“, įgyvendinusios daugybę  saulės elektrinės projektų, nuo mažų iki sudėtingiausių Baltijos regione, specialistai turi sukaupę kolekciją vaizdinių įrodymų, kas gali nutikti, kai į minėtus dalykus žiūrima pro pirštus, ar, būkim atviri, tiesiog pataupoma.

„Tokių defektų elektrinių savininkai paprastai nepastebi, todėl jie lieka neištaisyti. Jeigu darbai perkami tiesiogiai iš montuotojo (dažnai ir mažiausia kaina), o kokybės nekontroliuoja jokia trečioji šalis, tai šie trūkumai po darbų pridavimo tampa saulės elektrinės savininko galvos skausmu ir jo atsakomybe“, – sako Ingrida Šein, „Ignitis“ Saulės produkto vadovė.

„Ignitis“ savo klientų projektus prižiūri nuo A iki Z. Bendrovė atlieka ne tik profesionalaus konsultanto rolę priimant sprendimus dėl saulės elektrinės įrengimo klausimų, bet jau daug metų investuoja į jas, tad turi ekspertinių kompetencijų. „Ignitis“ kontroliuoja projekto eigą, tikrina kiekvieno statybų etapo kokybę ir atsako už visus techninius ir projektinius sprendimus. Turėdama unikalią galimybę patikrinti rinkoje esančius montuotojus, kompanija atsirenka kokybiškiausiai dirbančius ir juos pasitelkia diegiant sprendimus savo klientams. Tai, kad „Ignitis“ nėra nei įrangos montuotojas, nei gamintojas, leidžia pasiūlyti lanksčias ir specializuotas paslaugas, tai reiškia, kad kiekvieną kartą klientui gali pasiūlyti geriausią rinkinį visų reikalingų projekto elementų, neprisirišant prie konkrečių produktų ar rangovų.

„Klientams siūlome ne didžiausias, brangiausias ar pigiausias elektrines, o tiek techniškai, tiek finansiškai efektyviausius jiems sprendimus. Taip yra, nes į visus projektus žvelgiame investuotojo akimis, kontroliuojame rangovus ir užtikriname, kad klientas nebūtų apgautas“, – sako Haroldas Nausėda, „Ignitis“ verslo klientų ir plėtros tarnybos direktorius.

Tas pats galioja ir saulės moduliams – pagrindiniam elektrinės komponentui. Sertifikuotą ir saugią įrangą „Ignitis“ perka tik iš patikimų didelių rinkos dalyvių, kurie tarptautiniame „Bloomberg NEF Tier 1“ sąraše turi aukščiausius įvertinimus. Papildomai analizuoja ir nepriklausomų laboratorijų, tiriančių modulių technines savybes, išvadas, remiasi nešališkų patikimumo testų ataskaitomis. Visa tai užtikrina, kad elektrinė veiks saugiai ir maksimaliai našiai, o galimos rizikos sumažės iki minimumo.

Prieš įrengiant elektrinę rekomenduotina nustatyti, kuris iš trijų ESO persiuntimo paslaugų siūlomų tarifų planų bus finansiškai optimaliausias. Galbūt esamas planas vis dar pasirodys palankiausias, tačiau nebūtinai:  dėl vartojimo kiekio ir profilio pasikeitimo gali būti naudinga planą pakeisti. Įvertinus tai iš anksto, galima užtikrinti didžiausią ekonominę naudą ir pagreitinti saulės elektrinės atsipirkimą.

Kad veiktų sklandžiai ir efektyviai

Kai saulės elektrinė jau sumontuota, belieka naudotis jos generuojama elektra. Čia svarbūs du aspektai: elektrinės priežiūra bei remontas ir užtikrinimas, kad elektrinė maksimaliai išnaudotų savo pajėgumus.

Jei elektrinė nedidelė, ypatingos priežiūros jai neprireiks. Galingesnių nei 50 kW elektrinių savininkai arba tiesiog norintys visai pamiršti rūpestį dėl jos veikimo, gali užsisakyti priežiūros paslaugą. Elektrinė bus periodiškai patikrinama, jei reikia, nuplaunami moduliai. Tiems, kuriems ypač svarbu, kad elektrinė kasdien veiktų maksimaliai efektyviai, „Ignitis“ siūlo unikalią rinkoje monitoringo paslaugą. Bendrovė naudoja profesionalią monitoringo sistemą „Meteocontrol VCOM“ ir sertifikuotą energijos apskaitą, leidžiančią itin tiksliai apskaityti energiją.

„Įprastai keitiklių gamintojų stebėsenos sistemos yra labai ribotos, neskirtos profesionaliai eksploatacijai vykdyti ir dažniausiai rodo, kad energijos pagaminta daugiau nei yra iš tiesų dėl itin didelės matavimo paklaidos“, – teigia I. Šein.

Elektrinę prijungus prie tarptautinės monitoringo platformos, vienijančios 50 tūkst. saulės elektrinių pasauliniu mastu, atsiveria daug galimybių. Integravus apšvitos celes, skaitiklius, papildomus jutiklius, užtikrinama profesionali priežiūra. Galima tiksliai apskaičiuoti, kiek konkreti elektrinė pajėgi gaminti energijos įvairiomis aplinkos sąlygomis, ir kaip šį rodiklį padidinti; galima nuolat stebėti įvairius veikimo KPI rodiklius, prognozuoti elektrinės gamybą remiantis orų prognozėmis, satelito duomenimis ir dar daugiau. Bet koks įtartinas nuokrypis automatiškai fiksuojamas dėka sistemoje integruoto dirbtinio intelekto, leidžiančio platformai nuolat tobulinti žinias apie saulės elektrinių darbą esant įvairioms aplinkos sąlygoms. Tokia nuotolinė elektrinės darbo stebėsena, vykdoma nuolatos realiu laiku, duomenų analizė ir prognozė bei reagavimas į trikdžius ypač aktualu didelėms elektrinėms.

Aptarnavimo aspektas svarbus ir įvykus gedimams. Pasaulio rinkos lyderių praktika rodo, kad įprastai saulės moduliams suteikiama 12–15 metų garantija. Jei įrangos gamintojai žada įspūdingai didesnius terminus, reiktų suklusti, nes dažniausiai tai daroma tikrai ne dėl geresnių įrangos kokybinių rodiklių. Gamintojai, kurie į savo įsipareigojimus žiūri rimtai, lengva ranka nedalina du ar tris kartus už rinkos standartą ilgesnių garantijų. Tad stebėdama, kad klientas nebūtų apgautas, „Ignitis“ kontroliuoja ne tik rangovų darbus, bet ir garantinius įrangos gamintojų įsipareigojimus.

„Atidžiai analizuojame įrangos garantinių sąlygų turinį, įsitikiname, kad garantijos yra realios ir patikimos, kad pirkėjas maksimaliai saugus, o ne tiesiog perka didelius skaičius. Be to, užtikriname, kad garantijos būtų apdraustos ir trečios šalies garantija. Į visas atsakomybes ir reputacijos išsaugojimą žiūrime labai rimtai, esame orientuoti į ilgalaikį bendradarbiavimą, todėl klientų pasitenkinimas paslaugomis mums itin svarbus“, – tikina „Ignitis“ Saulės produkto vadovė.

Valstybės parama

Nuo praėjusių metų pasinaudoti valstybės parama saulės elektrinei gali bet kuri bendrovė, nepriklausomai nuo jos dydžio ar veiklos pobūdžio. Netrukus Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbs naują kvietimą, kurio bendra paramai juridiniams asmenims skirta suma sieks 9 mln. Eur. Paramos dydis – iki 246 EUR/kW (be PVM), tačiau ne daugiau nei 200 000 EUR vienam pareiškėjui. Anot „Ignitis“ ekspertų, tokios finansavimo lubos yra tikrai pakankamai aukštos ir didžiajai daliai verslo įmonių jų pakaks padengti maksimalią galimą investicijos dalį. Šįmet, kaip ir pernai, parama bus skiriama nekonkursiniu būdu, prioritetą teikiant pirmesniems paraiškų teikėjams.

Taigi dabar – išties tinkamas metas ištarti „taip“ ilgiems metams su saulės elektrine. Visgi ilgalaikiai santykiai versle reikalauja atsakingo požiūrio. Vertinant klimato kaitos problematiką ir, žinoma, didėjančias energijos resursų kainas, norisi, kad kiekvienas saulės elektrinės savininkas taptų saulės energetikos ambasadoriumi. Priėmę sprendimą pasitelkti saulės energiją jūsų versle, pasitelkite ir partnerį, kuris gali tai išpildyti.

Šaltinis: https://www.vz.lt/paslaugos/2021/06/17/tarsite-taip-saules-elektrinei-pries-tai--dar-vienas-svarbus-zingsnis