Savitarna
Apsnigta saulės elektrinė ant namo stogo
Apsnigta saulės elektrinė ant namo stogo

4 atsakymai apie saulės elektrinės priežiūrą žiemą

Spėjame, kad apsnigti, apledėję saulės moduliai sukėlė šiek tiek klausimų. Ar valyti sniegą? Ar ne per daug svorio tenka jėgainei? Kodėl kaimynas, kuris valė sniegą su kopėčiomis, dabar vaikšto šlubuodamas? Pabandysime trumpai ir aiškiai atsakyti.

Ar reikia valyti sniegą nuo saulės modulių?

Rasite ne vieną patarimą internete, raginantį gausiai pasnigus nuvalyti sniego perteklių nuo saulės elektrinių. Paaiškinsime, kodėl tai prastas sprendimas.

Pirmiausia, siūlome pagalvoti ne apie elektrą ar uždarbį, o apie save. Lipdami ant slidaus stogo, galite patirti labai nemalonių traumų. Kas iš tų kelių sutaupytų kilovatvalandžių, jei neturėsite sveikatos, tiesa?

Be to, valydami sniegą nuo savo saulės jėgainės, rizikuojate pažeisti ar sugadinti saulės modulius. Neteisingai tai darydami, galite pakenkti elektrinės ilgaamžiškumui, o netyčia sugadinę svarbias detales – net netekti garantijos.

Žinoma, iškritus itin gausiam sniegui elektrinė generuos truputį mažiau elektros (apie tai dar pakalbėsime šiame įraše), bet, labai tikėtina, kad tamsus modulių paviršius pritrauks saulės spindulių ir sniegas ištirps savaime. Arba pakaitinus saulei, tiesiog nuslys žemyn (nes moduliai pakreipti kampu).

Ar sunkus sniegas nesugadins saulės elektrinės?

Tikimybė, kad storas sniego sluoksnis sugadins jūsų elektrinės modulius, neįtikėtinai maža. Tai įmanoma nebent, jei labai stipriai snigtų 10 ar daugiau dienų be sustojimo. Visgi, Lietuvoje taip nebūna.

Be to, saulės moduliai yra suprojektuoti taip, kad atlaikytų šią gamtos stichiją. Vidutiniškai saulės moduliai geba atlaikyti 5400 Paskalių (Pa) slėgį. Arba kitaip tariant, vienas kvadratinis metras modulių atlaiko daugiau nei pusės tonos svorį (550 kg/kv. m).

Taigi, galite ramiai miegoti. Jei kažkas ir traška lauke, tai nebent tvoros nuo šalčio.

Kiek energijos prarasiu dėl sniego?

Iškart atsakome – nedaug. Žiemą pagaminta elektros energija sudaro vos apie 10 % bendros per metus saulės prigamintos elektros. O tų kelių dienų praradimas bus tikrai menkas – jo net nepajusite.

Beje, ar žinojote, kad saulės moduliai geriau veikia, kai šalta, nei šilta. Kaip ir daugelis elektronikos prietaisų, taip ir saulės sistemos turi neigiamą temperatūros koeficientą. Nesigilinant į fizikos vingrybes ir kalbant paprastai, tai reiškia, kad šaltu oru saulės elektrinė gali gaminti daugiau elektros energijos. Vienintelė priežastis, kodėl jūsų sistemos našumas žiemą yra mažesnis, tai trumpos žiemos dienos.

Ką daryti, jei valyti vis tiek labai noriu?

Mes tikrai jums neuždrausime. Jei įvertinote aukščiau aprašytas rizikas ir jau iš sandėliuko traukiate kopėčias, galime tik palinkėti sėkmės.

Na, gerai, duosime dar vieną patarimą. Saulės moduliai paviršius valykite tik šepečiu minkštais šereliais. Ir jokiu būdu nedaužykite kieto sniego ar ledo, negremžkite jo gremžtuku.

Galiausiai, pasvarstykite, ar ne paprasčiau į pagalbą pasitelkti profesionalus su specialia įranga.

Taigi, akivaizdu, kad bene geriausias sprendimas, kurį galite padaryti, tai nedaryti nieko. Eikite gerti šiltos kakavos ar lauke su šeima lipdyti sniego senio. O saulė darbą padarys už jus. Ne veltui sakoma, kad saulės jėgainės yra paprasčiausiai prižiūrimi alternatyvios energijos įrenginiai.