Gamtinių dujų rinka vasarį rimo ir vienodėjo

2020 m. kovo 10 d.
Gamtinių dujų rinka vasarį rimo ir vienodėjo

2020 m. vasarį gamtinių dujų rinkose ir toliau buvo fiksuojama kainų žemėjimo ir vienodėjimo tendencija skirtinguose pasaulio regionuose. To priežastys antrą mėnesį iš eilės šiais metais liko tos pačios: nežiemiškai švelnūs orai ir visame pasaulyje fiksuoti nauji užsikrėtimo korona virusu atvejai.

Paklausa Europoje yra ir bus pilnai patenkinta

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2020 m. kovo mėnesiui susiformavo ties 9,14 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) ir buvo 2,13 Eur/MWh mažesnis nei susiformavusi kaina vasario mėnesiui. Palyginus su tuo pačiu metu pernai, vasario mėnesio Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 50 proc.

Bene svarbiausia šių kainų pokyčių priežastis – paskutinįjį kalendorinės žiemos mėnesį visame pasaulyje ir toliau vyravusi šiam laikotarpiui gana aukšta oro temperatūra, mažinusi dujų paklausą. Panašu, kad, jeigu rinkose neįvyks didesnių sukrėtimų, 2020 m. Europos aprūpinimas dujomis bus itin sklandus ir diversifikuotas. Ši žaliava vartotojus pasieks tranzitu per Ukrainos teritoriją, SGD krovinių pavidalu ir naudojant gamtinių dujų saugyklose sukauptas atsargas.

Tiesa, Nyderlandų vyriausybė ketina ir toliau smarkiai mažinti gavybą didžiausiame Europoje, Groningeno dujų telkinyje, o 2022 metais galutinai ją nutraukti. Pastaraisiais mėnesiais iš šio telkinio į rinką patiekiamų dujų kiekiai jau pasiekė 12 metų žemumas.

Kovo pradžioje Europos gamtinių dujų saugyklų užpildymas siekė beveik 60 proc. Šis rodiklis – 18 proc. didesnis nei analogišku laikotarpiu 2019 m.

SGD kainos supanašėjo visame pasaulyje

Nemenką įtaką nuotaikoms gamtinių dujų rinkose vasarį turėjo ir plitęs korona virusas. Mėnesio pradžioje buvo paskelbta apie į Kiniją turėjusius atvykti SGD krovinius, kurie buvo atšaukti pačių pirkėjų, pasinaudojant force majeure (nenugalimos jėgos) aplinkybe. Dėl viruso plitimo energetikos konsultacijų bendrovių, tokių kaip „Wood Mackenzie“, „Rystad Energy“ ir „IHS Markit“ analitikai ženkliai sumažino ir Kinijos SGD poreikio prognozes.

Apie užsakytų SGD krovinių atšaukimą praėjusį mėnesį buvo informuotos ir kai kurios JAV gamtinių dujų skystinimo gamyklos. Pastarųjų klientai atsisakė kelių laivų užpildymo SGD kroviniais.

Neįprastas vaizdas buvo fiksuotas ir prie vieno didžiausių SGD eksportuotojų pasaulyje, Kataro, uosto. Čia vienu metu laukė 12 tuščių SGD tanklaivių, tačiau konkrečios tokią situaciją lėmusios priežastys nėra atskleidžiamos.

SGD kainos skirtingose pasaulio regionuose vasarį ir toliau išliko panašios. Pavyzdžiui, kainų skirtumas tarp Europos ir Azijos indeksų paskutinėmis vasario dienomis buvo apie 1,55 EUR/MWh, o prieš dvejus metus jis siekė 5,69 EUR/MWh.