Savitarna

Gaminantys vartotojai. Ką reikia žinoti?

  • Kas yra gaminantys vartotojai?
  • Gaminančių vartotojų elektros apskaita.
  • Nutolusių gaminančių vartotojų elektros apskaita.
  • Ar galima pasidalinti savo pagaminta elektros energija?
  • Kiek kainuoja naudojimasis tinklais?
  • Kompensacija už pagamintą, bet nepanaudotą energiją.
Lemputės formos vandens telkinys miške Lemputės formos vandens telkinys miške
Kas yra gaminantys vartotojai?

Kiekvienas verslas gali tapti energetiškai nepriklausomu ir pasigaminti elektros iš atsinaujinančių energijos išteklių.

Tereikia įsirengti saulės elektrinę arba įsigyti elektrinę nutolusiame saulės parke.

Daugiausiai elektros energijos saulės elektrinė pagamina šviesiu paros metu. Įvairūs verslai ir gamybinės įmonės pagamintą energiją dažniausiai sunaudoja iškart.

Prijungę savo saulės elektrinę prie elektros skirstymo tinklo tampate gaminančiu vartotoju. Kai saulės elektrinė energijos pagamina daugiau nei tuo metu naudojama, jos perteklius pateikiamas į vidaus tinklą (ESO). Perteklius, t. y. sukauptas energijos kiekis, panaudojamas, kai energijos vartojimas viršija jos gamybą.

Saulės elektrinės verslui Saulės elektrinės verslui

Gaminantis vartotojas

Gaminantis vartotojas elektrą gamina ir naudoja toje pačioje vietoje, kur įrengta elektrinė.

Nutolęs gaminantis vartotojas

Nutolęs gaminantis vartotojas energiją gamina kitoje vietoje nei ją naudoja.

Gaminančių vartotojų elektros apskaita
  • Gamybos metu suvartota elektra nėra apskaitoma, todėl nieko nekainuoja.
  • Nesunaudotas elektros perteklius patiekiamas į tinklą, kur kaupiamas ir vėliau prireikus sugrąžinamas.
  • Už pasinaudojimą tinklais mokamas ESO nustatytas mokestis.
  • Kiekvieną mėnesį skaičiuojamas į tinklą patiekto ir paimto elektros kiekio balansas. Jeigu pagamintas energijos kiekis yra didesnis nei suvartotas,  perteklius perkeliamas į kitą mėnesį. Taip elektros kiekis kaupiamas du metus nuo balandžio 1 d. iki kovo 31 d.
  • Jei, pasibaigus kaupimo laikotarpiui, bus likę nesunaudotos elektros energijos, perteklius į trečius metus neperkeliamas, o už jį išmokama kompensacija.
  • Jei pasigamintos energijos neužtenka, trūkstamą elektrą tiekia „Ignitis“ arba kitas tiekėjas, pagal jūsų pasirinktą planą, jame numatytomis sąlygomis.
dvipuse apskaita dvipuse apskaita
Nutolusių gaminančių vartotojų elektros apskaita
  • Nutolęs gaminantis vartotojas vartoja elektrą, pagamintą jam priklausančioje saulės elektrinėje, kuri įrengta kitoje vietovėje arba saulės parke.
  • Nutolusios elektrinės gaminamą energiją galima padalinti keliems nuosavybės teise valdomiems objektams.
  • Visa nutolusioje elektrinėje pagaminta energija patiekiama į skirstomuosius tinklus ir iš ten pasiekia vartotoją. Todėl ESO mokestis už pasinaudojimą tinklais taikomas ir gamybos metu naudojamai elektrai.
  • Toliau apskaita vyksta taip pat, kaip paprasto gaminančio vartotojo. Už pasinaudojimą tinklais mokamas ESO nustatytas mokestis. Nesuvartota energija kaupiama du metus: nuo balandžio 1 d. iki kovo 31 d. Perteklius į trečius metus neperkeliamas, o jo vertė kompensuojama. Trūkstama energija perkama iš „Ignitis“ ar kito tiekėjo jūsų elektros sutartyje numatytomis kainomis.
nutole gaminantys vartotojai nutole gaminantys vartotojai
Savo pagamintą elektros energiją galite paskirstyti

Nesvarbu, ar saulės elektrinė yra įrengta jūsų sklype arba ant stogo, ar nutolusiame parke, jos galią galima paskirstyti skirtingiems objektams.

Pavyzdžiui, 10 kW galios elektrinę galima išdalinti: 8 kW skiriant – gamybinėms patalpoms, 2 kW – biurui.

  • Elektrinės ir visų objektų, kuriems padalinama galia, savininkas turi būti tas pats asmuo.
  • Visų objektų elektros tiekimo sutartys turi būti pasirašytos to paties asmens vardu.
  • Nutolusios elektrinės pagamintas elektros energijos kiekis yra priskiriamas kiekvienam objektui atskirai, proporcingai pagal iš anksto išdalintą ir objektui priskirtą elektrinės galią.
  • Priskyrus elektrinės galią, kiekvieno objekto elektros apskaita vyksta atskirai, pagamintos energijos perteklius yra kaupiamas atskirai ir negali būti perkeltas iš vieno objekto į kitą.
  • Esant poreikiui, galios priskyrimą objektams galima keisti. Taip pat galima padidinti pačios elektrinės galią. Nuo 2023 m. sausio 1 d. gaminantys vartotojai turi galimybę vienam objektui priskirti net kelias skirtingas elektrines.
Mergina apmoka sąskaitas Mergina apmoka sąskaitas
hand with euro icon

Atsiskaitymas už pasinaudojimą tinklais

Visos sukauptos kilovatvalandės apmokestinamos jų atgavimo metu, taikant tokį patį persiuntimo tarifą, koks yra taikomas perkant elektros energiją iš tiekėjo. Ši elektros energijos persiuntimo paslaugų kainų taikymo tvarka galioja nuo 2022 m. liepos mėn. Susipažinkite su persiuntimo paslaugų kainomis:

JEI PAGAMINATE DAUGIAU NEI SUVARTOJATE
Kompensacija už pagamintą ir sukauptą, bet neišnaudotą elektros energiją

Kaupimo laikotarpis

Gaminančių vartotojų pagaminta, bet nesuvartota elektros energija yra kaupiama du metus: nuo balandžio 1d., iki kovo 31 d.

Jei elektrinės galia apskaičiuota tiksliai pagal suvartojimą, tuomet pavasario ir vasaros mėnesiais sukauptas energijos perteklius suvartojamas rudenį ir žiemą.

Jei susidaro nepanaudotas energijos perteklius, jis neperkeliamas į kitą kaupimo periodą. Už sukauptas kilovatvalandes išmokama kompensacija, sutartyje numatytomis sąlygomis.

Kokią kompensaciją gausite už sukauptas kilovatvalandes?

Kaupimo laikotarpio pabaigoje yra nustatoma sukaupto nepanaudoto elektros kiekio vertė. Ji apskaičiuojama pagal „Nord Pool“ elektros biržos praėjusių metų balandžio – rugpjūčio mėnesių kainos vidurkį.

 


DAUGIAU INFORMACIJOS

Ką svarbu žinoti, jei nusprendėte įsigyti saulės elektrinę

Kaip pasirinkti tinkamą saulės elektrinės galią?
  1. Įvertinkite suvartojamos elektros energijos kiekį objekte per metus.
  2. Pasinaudokite mūsų parengta skaičiuokle ir sužinokite, kokia saulės elektrinės galia rekomenduojama jūsų objektui. Skaičiuoklę rasite čia.
  3. Pasikonsultuokite su mūsų ekspertais apie saulės elektrinės galią ir kitais aktualiais klausimais. Užpildykite užklausos formą ir mūsų specialistai susisieks su Jumis per 2 d.d.
Kaip saulės elektrinė paveiks pastato stogo konstrukciją?

Stogo vertinimas yra privalomas visiems, norintiems įsirengti saulės elektrinę. Prieš montuojant saulės elektrinę būtina įsitikinti, kad stogo konstrukcija gali atlaikyti papildomas apkrovas, atsižvelgiant į sniego įtaką žiemos metu. Visa elektrinės įranga (moduliai, montavimo konstrukcijos, balastas konstrukcijoms sutvirtinti) gali sudaryti nemažą svorį 13-40 kg/m2, todėl atestuotas konstruktorius privalo įvertinti galimas rizikas.

Klientai, kurie saulės elektrinės pardavimo sutartį pasirašo su „Ignitis“ – stogo konstrukcijų vertinimo paslaugą gali užsisakyti pas mus. Susisiekite su Jus aptarnaujančiu pardavimų vadovu, kuris suteiks informaciją, kaip tai padaryti.

Kokios garantijos suteikiamos saulės elektrinėms?

Atidžiai vertiname ne tik garantijos laikotarpį, tačiau ir saulės elektrinių produkcijos kokybę.

  1. „Ignitis“ saulės moduliams suteikiama 10–15 metų produkto garantija ir 25–30 metų saulės modulių efektyvumo garantija, užtikrinanti, jog šio termino pabaigoje saulės moduliai veiks ne mažesniu nei 83–87 proc. efektyvumu.
  2. Keitikliams taikoma ne mažiau kaip 5 metų garantija, su galimybe ją pratęsti iki 20 metų.
  3. Konstrukcijoms taikoma 10 ir daugiau metų garantija.
  4. Rangos darbams taikoma 5 metų garantija.
Kiek trunka saulės elektrinės įrengimas?

Įrengimo laikotarpis priklauso nuo įvairių sąlygų, kaip:

  1. saulės elektrinės galia ir turimo elektros įvado galia;
  2. objekto specifika (stogo danga ar sklypo plotas, aplinkinių objektų išdėstymas, atstumai ir kt.);
  3. elektrinės pridavimo atsakingoms institucijoms procedūrų trukmė ir t.t.

Vidutiniškai 100 kWp saulės elektrinės projekto įgyvendinimo terminas siekia 8 mėn. nuo (ESO) prisijungimo sąlygų išdavimo datos. Prijungimo sąlygas reikia užsisakyti čia .

Kaip prižiūrėti saulės elektrinę?

Saulės elektrinei reikalinga minimali priežiūra. „Ignitis“ projektuose naudojami saulės elektrinių moduliai yra testuoti bei apsaugoti nuo nepalankių atmosferos sąlygų. Neteisingai prižiūrėdami saulės elektrinę galite pakenkti jos ilgaamžiškumui. Keli patarimai Jums, ko rekomenduojame vengti:

  • Saulės modulių rekomenduojame nevalyti su šepečiu ar kitomis priemonėmis.
  • Lietaus vanduo natūraliai nuplauna elektrinę, kai modulių pasvirimo kampas stogo plokštumos atžvilgiu yra ≥ 10 laipsniai.
  • Žiemą sniego nuo saulės modulių valyti negalima, nes kyla rizika pažeisti ar sugadinti saulės modulius.

Pasirinkus saulės elektrinės įsigijimą išperkamosios nuomos ar nuomos principu – saulės elektrinės priežiūra rūpinamės mes, tad jums nieko papildomai daryti nereikia.

Nuo ko priklauso saulės elektrinės efektyvumas?

Saulės moduliai veikia efektyviausiai, kai yra nukreipti pietų, pietryčių ar pietvakarių kryptimi, o modulių pasvirimo kampas o modulių pasvirimo kampas yra bent ≥10 laipsnių.

Ar saulės elektrinė veikia žiemą ar debesuotomis dienomis?
Saulės elektrinės generuoja elektros energiją visus metus. Tiesa, šaltuoju metų laiku saulės elektrinės efektyvumas yra mažesnis nei šiltuoju. Verta atkreipti dėmesį, jog ypač didelis saulės elektrinės efektyvumas vasarą kompensuoja mažesnį efektyvumą žiemą. Daugiausia elektros energijos saulės elektrinės pagamina nuo balandžio iki lapkričio mėn.
Ar galima gaminti energiją keliose elektrinėse vienu metu?

Nuo 2023 m. sausio 1 d. elektrinių skaičius neribojamas. Tai reiškia, kad gaminantys vartotojai turi galimybę vienam objektui priskirti net kelias elektrines ir vienu metu gaminti energiją skirtingose elektrinėse:

  • turintys elektrines ant stogo gali papildomai prisiskirti nutolusią ar net kelias nutolusias elektrines;
  • nutolę gaminantys vartotojai gali prisiskirti papildomą galią iš kitų nutolusių parkų;
  • nutolę gaminantys vartotojai gali įsirengti savo elektrinę ant stogo.
Nuo ko priklauso saulės elektrinės atsiperkamumo laikotarpis ir kaip jis apskaičiuojamas?

Saulės elektrinė – ilgalaikė investicija, efektyviai tarnaujanti maždaug 30 metų. Jos atsiperkamumas priklauso nuo daugelio veiksnių, tad terminas gali siekti 5–9 metus. Konkretus terminas, priklausomai nuo saulės elektrinės įrengimo specifikos: galios, saulės modulių pasvirimo kampo stogo plokštumos atžvilgiu (žr. klausimą „Nuo ko priklauso saulės elektrinės efektyvumas?“) ar konstrukcijos tvirtinimo tipo. Atsiperkamumą galite pagreitinti pasinaudodami periodiškai valstybės teikiama parama saulės elektrinių įrengimui.

Tikslesnį elektrinės atsiperkamumo terminą galime nustatyti, žinodami jūsų elektros energijos valandinius suvartojimus objekte. Tai leidžia įvertinti koks elektros energijos kiekis būtų suvartojamas iš karto, o kuri dalis atiduodama į tinklą.

Norėdami apskaičiuoti saulės elektrinės atsiperkamumą taip pat galite remtis trumpa formule: investicija su eksploataciniais kaštais per laikotarpį / sutaupyti kaštai elektros energijai per metus.

Sutaupyti kaštai elektros energijai per metus priklauso nuo šių veiksnių:

  • elektros energijos suvartojimo (išskiriant momentinį suvartojimą bei galimą perteklių);
  • elektros energijos kainos rinkoje;
  • ESO pasaugojimo mokesčio dydžio;
  • pagaminto elektros energijos kiekio.

Norėtumėte patys gaminti elektrą?