Kaip užpildyti paraišką gauti paramą saulės elektrinei?

Dalinamės instrukcija, kaip rasti ir užpildyti paraiškos formą gauti paramą saulės elektrinėms, įrengiamoms ant individualių namų stogų ar jų sklypuose: spauskite čia.  Paraiškos į 2020 sausio mėn. šaukimą nebėra priimamos.

Koks saulės elektrinės atsipirkimo laikotarpis?

Saulės elektrinių atsiperkamumas priklauso nuo pasirinkto tarifo plano elektros energijos kainos, pasirinkto naudojimosi tinklais paslaugos („pasaugojimo“) mokėjimo būdo ir jo kainos, elektros energijos vartojimo įpročių bei kitų faktorių. Pavyzdžiui, su šiuo metu galiojančiomis kainomis, ir gaminimo metu iš karto suvartojant 30% elektros energijos, 3-10 kW galios jėgainė atsiperka per maždaug 10-12 metų, o po šio periodo ir toliau kuria naudą jos naudotojui. Gavus paramą, atsipirkimo laikotarpis gali mažėti trečdaliu.

Kokia garantija suteikiama saulės elektrinėms?

Visi mūsų siūlomi elektrinių komplektai turi 25 metų saulės modulių efektyvumo garantiją, užtikrinančią, jog šio termino pabaigoje saulės moduliai veiks ne mažesniu nei 80% efektyvumu.

Kaip pasirinkti saulės elektrinės galią?

Renkantis saulės elektrinės galią svarbiausia įsivertinti jūsų metinį elektros energijos suvartojimą – įsirengus per mažos galios saulės elektrinę jums reikės mokėti įprastu tarifu už suvartotą, bet nepagamintą elektrą, o įsirengus per daug galingą elektrinę nesuvartosite visos pagamintos elektros energijos ir elektrinės atsipirkimo laikotarpis bus ilgesnis. Saulės elektrinės leistina naudoti galia negali būti didesnė nei jūsų turimo elektros įvado leistinoji naudoti galia.

Paprastai 1 kW galios saulės elektrinė pagamina apie 1000 kWh energijos per metus. Tad jei suvartojate 10 000 kWh per metus, jums reikėtų apie 10 kW galios saulės elektrinės. Montuojant ant stogo, 1 kW galios elektrinė užima maždaug 6 m2 stogo paviršiaus.

Koks optimalus modulių pasvirimo kampas?

Optimalus saulės modulių pasvirimo kampas yra 30 - 40 laipsnių tarp modulio ir horizontalios plokštumos, tačiau nedidelis nukrypimas nuo šio kampo žymių nuostolių nesukelia.

Kokius elektros energijos tarifų planus gali pasirinkti gaminantis vartotojas?

Privatus gaminantis klientas gali pasirinkti bet kurį iš siūlomų vienos laiko zonos elektros energijos tarifo planų: „Standartinis“, „Namai“ ir „Namai plius“. Detaliau apie naudojimosi tinklais paslaugos („pasaugojimo“) atsiskaitymo būdus ir kainas rasite čia.

Kas yra gaminantis vartotojas ir turima dvipusė apskaita?

Gaminantis vartotojas yra elektros energijos vartotojas, galintis ne tik vartoti elektros energiją iš ESO tinklų, bet ir pateikti ją į tinklą vėlesniam susigražinimui (pateikti „pasaugojimui“). Dvipusė apskaita skaičiuoja gaminančio vartotojo suvartotos iš tinklo ir pateiktos į tinklą elektros energijos kiekį. Atkreipiame dėmesį, kad pateikta į tinklą ir suvartota iš tinklo energija neparodo, kiek iš viso buvo suvartota ar pagaminta – ši sistema neskaičiuoja tos energijos dalies, kurią pasigaminote ir iš karto suvartojote savo name. Toks apskaitos laikotarpis trunka metus, nuo balandžio 1 iki kovo 31 d. – tai leidžia vartotojams vasarą pagamintą energijos perviršį naudoti ne tik vakare nusileidus saulei, bet ir žiemą, kai trumpos dienos metu pagamintos elektros neužtenka pilnai padengti suvartojimą.

Turėdamas dvipusę apskaitą gaminantis vartotojas visą pagamintą bet nesuvartotą elektros energiją pateikia į ESO tinklą, o kai elektra jėgainėje negaminama ar pagamintos energijos neužtenka padengti suvartojimą, ją galima atgauti už naudojimosi tinklais paslaugos („pasaugojimo“) kainą. Šios paslaugos kainą nustato Valstybinė energetikos reguliavimo taryba. Detaliau apie naudojimosi tinklais paslaugos („pasaugojimo“) atsiskaitymo būdus ir kainas rasite čia.

Tais atvejais, kai gaminantis vartotojas per metus suvartoja daugiau elektros energijos nei pagamino, už skirtumą klientas moka įprastinę pasirinkto vienos laiko zonos elektros tarifų plano kainą.

Kokios priežiūros reikalauja saulės elektrinė?

Didelės priežiūros saulės elektrinės nereikalauja – kadangi jose nėra jokių besisukančių ar kitaip judančių dalių, vienintelė reikalinga periodinė priežiūra yra patikrinimas, ar saulės moduliai yra švarūs, neužteršti dulkėmis ar žiedadulkėmis, neuždengti lapais ar sniegu. Saulės modulius dažniausiai užtenka nuvalyti kartą per metus, nes juos nuplauna lietus ar nuslydęs sniegas.

Kuri pasaulio kryptis efektyviausia saulės elektrinei ir kaip nuo to priklauso elektrinės efektyvumas?

Efektyviausia saulės modulius būti nukreipus į pietus, tačiau jų pasukimas į pietryčius ar pietvakarius žymių efektyvumo sumažėjimo nesukels. Dideli energijos gaminimo efektyvumo praradimai bus pastebimi modulius nukreipus į šiaurės, šiaurės vakarų ar šiaurės rytų kryptis, tad saulės modulius įsirengti šiomis kryptimis nerekomenduojame.

Kaip panaudojama pagaminta energija?

Šviečiant saulei elektrinė gamina elektros energiją, kurią naudoja jūsų įrenginiai. Jeigu saulės elektrinė gamina daugiau elektros energijos nei tuo metu yra suvartojama, likusi nepanaudota energija yra pateikiama į skirstomuosius ESO tinklus. Jeigu jūsų namų vidaus įrenginiai vartoja daugiau energijos nei tuo metu pagamina saulės elektrinė, energijos skirtumas yra padengiamas iš ESO skirstomojo tinklo atgaunant anksčiau į tinklą pateiktą elektros energiją arba perkant ją iš mūsų bendrovės įprasta tvarka ir kaina.

Ar saulės elektrinės įrengimui taikoma valstybės parama?

Visą informaciją apie valstybės teikiamą paramą saulės jėgainių įrengimui rasite Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros svetainėje www.apva.lt.

Kaip gaminančiam vartotojui pasikeisti atsiskaitymo būdą?

Gaminantys vartotojai atsiskaitymo būdą gali keisti ne dažniau kaip vieną kartą per 12 mėnesių (ši sąlyga numatyta Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme).

Gaminantys vartotojai, norintys pakeisti atsiskaitymo būdą už naudojimosi tinklais paslaugą turėtų el. paštu info@ignitis.lt pateikti prašymą.

Kur galite rasti gaminančių vartotojų energijos kiekio apskaitą?

Privatūs klientai patiektos į tinklą, suvartotos iš tinklo energijos kiekius ir trūkstamos, atgautos, sukauptos energijos skaičiavimus gali matyti bendrovės išrašomose sąskaitose už suvartotą elektros energiją. Kiekvieno mėnesio sąskaitas galite rasti savitarnos svetainėje e.ignitis.

Kaip pasirašyti ESO prijungimo sutartį?
Kaip pasirašyti gaminančio vartotojo EEPP sutartį?