Dujų kainos liepą išliko žemos, o Europos dujų saugyklos jau beveik užpildytos

2019 m. rugpjūčio 20 d.
Dujų kainos liepą išliko žemos, o Europos dujų saugyklos jau beveik užpildytos

Skirtumas tarp gamtinių dujų kainų tarptautinėse rinkose žiemą ir vasarą išlieka aukštas, tačiau nepaisant to Europos dujų saugyklos antroje liepos pusėje pildytos lėčiau nei birželio mėnesį. Antrasis vasaros mėnuo pateikė ir daugiau staigmenų – Didžiosios Britanijos NPB gamtinių dujų indeksas neįprastai vasaros laikotarpiui kai kuriomis liepos mėnesio dienomis buvo aukštinis už Nyderlandų TTF kainų indeksą.

Europos gamtinių dujų indeksai keitė tendencijas

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2019 m. rugpjūčio mėnesiui susiformavo ties 10,97 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) arba 0,07 Eur/MWh daugiau nei ateities sandorių kainos liepos mėnesiui, o palyginti su tuo pačiu metu pernai Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 51 proc.

Neįprasta tai, kad didžiąją liepos mėnesio dalį  Didžiosios Britanijos NPB gamtinių dujų indeksas buvo aukštesnis už Nyderlandų TTF kainų indeksą, o kai kuriomis dienomis skirtumas siekė iki 0,60 EUR/MWh.

Istoriškai dujos iš Didžiosios Britanijos į kontinentinę Europą šiltuoju metų laikotarpiu yra gabenamos tam, kad užpildytų dujų saugyklas. Tačiau dėl suskystintų gamtinių dujų (SGD)  srautų į Europą bei dėl to, kad 80 proc. saugyklų jau yra užpildytos, gamtinių dujų poreikis kontinentinėje Europoje buvo subalansuotas ir Didžiosios Britanijos NPB gamtinių dujų kainos neturėjo priežasčių formuotis žemiau Nyderlandų TTF kainos.

SGD kainos Azijoje pasiekė trejų metų žemumas

Liepos pabaigoje Azijos SGD indeksai krito iki trejų metų žemumų ir siekė apie 11,25 EUR/MWh. SGD poreikis Azijos regione buvo santykinai nedidelis dėl atominių jėgainių darbo, užtikrinančių elektros energijos gamybą.

Žemoms kainoms įtakos turėjo ir perteklinė SGD pasiūla pasaulinėje rinkoje – planuojama, kad kitais metais SGD pasiūla didės 24,4 mln. tonų nuo 2019-2020, iš kurių 20,9 mln. tonų bus JAV gavybos pajėgumai. SGD rinka taip pat vangiai reaguoja į kai kurių skystinimo gamyklų neplanines prastovas ir JAV praūžusį uraganą Barry, kuriam laikui sutrikdžiusį laivybą regione.

Susiklosčiusi situacija rinkoje diktuoja, kad Ispanija ir Portugalija išlieka patraukliausios rinkos SGD tiekėjams šią vasarą.