Savitarna

Balandis gamtinių dujų rinkose: tarp nežinomybės ir ūkio atsigavimo vilties

2020 m. gegužės 06 d.
Balandis gamtinių dujų rinkose: tarp nežinomybės ir ūkio atsigavimo vilties

Balandžio mėnesį daugelis pasaulio šalių ir toliau gyveno karantino režimu. Kol vis daugiau valstybių ruošė įvairius ekonomikos skatinimo paketus, gamtinių dujų rinkose ir toliau tvyrojo nestabilumas ir žemos žaliavų kainos. Ekspertai viliasi, kad būtent jos prisidės prie laipsniško vartojimo atsigavimo ir, kartu, taps impulsu visos ekonomikos pakilimui.

Gamtinės dujos toliau pinga

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2020 m. gegužės mėnesiui susiformavo ties 6,66 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) ir buvo 1,81 Eur/MWh mažesnis nei susiformavusi kaina balandžio mėnesiui. Palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, gegužės mėnesio Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 55 proc.

Gegužės pradžioje Europos gamtinių dujų saugyklų užpildymas siekė 63 proc. Tai 14 proc. daugiau nei analogišku laikotarpiu 2019 m.

Nors euro zonos šalių finansų ministrai balandžio pradžioje ir sutarė dėl daugiau nei 500 milijardų eurų vertės ekonomikos skatinimo paketo, tačiau neabejojama, kad neapibrėžtumas žaliavų rinkose laikysis tol, kol pasimatys šių skatinimo priemonių efektyvumas ir konkretūs rezultatai.

Atsargus Azijos šalių elgesys

Paskutinę balandžio dieną Azijos SGD indeksas EAX pristatymui birželio mėnesį buvo 0,77 Eur/MWh pigesnis už Nyderlandų TTF indeksą. Lygiai prieš metus Azijos EAX indeksas buvo 1,89 Eur/MWh didesnis už Nyderlandų TTF.

Tokį neįprastą reiškinį gamtinių dujų rinkoje paskatino neaiškios ekonomikos atsigavimo ir po jo seksiančio dujų poreikio augimo perspektyvos didžiausiose Azijos ekonomikose – Kinijoje, Indijoje ir Japonijoje.

Nors Kinijoje balandį gyvenimas ir toliau grįžinėjo į įprastas vėžes, Japonijoje stebint antrąją susirgusiųjų koronavirusu bangą karantinas pratęstas iki gegužės pabaigos. Sprendimą prailginti karantiną iki antrosios gegužės pusės priėmė ir Indija.

Tarptautinės tyrimų bendrovės ICIS duomenis, Kinijos SGD importas balandžio mėnesį buvo 32 proc. didesnis nei tuo pat metu pernai ir siekė 5,5 mln. tonų. Vis dėlto, tai neatsvėrė mažėjančių SGD importo apimčių Japonijoje, Pietų Korėjoje bei Indijoje.   

Tuo tarpu gamtinių dujų kainos JAV paskutinę balandžio savaitę buvo brangesnės nei Europoje ir Azijoje. Amerikietiškasis „Henry Hub“ indeksas balandį vidutiniškai buvo 0,62 EUR/MWh aukštesnis už Azijos EAX, nors JAV yra žinoma kaip SGD eksportuojanti šalis. Tokia rinkoje susiklosčiusi situacija, analitikų skaičiavimais, pirkėjus paskatino atsisakyti apie 20 SGD krovinių iš JAV, kurie turėjo būti gabenami birželio mėnesį.

Balandis gamtinių dujų rinkose: tarp nežinomybės ir ūkio atsigavimo vilties